2020 ESD Michigan Regional Future City Competition Winners

VISIT THE MAIN FUTURE CITY PAGE

SEE PHOTOS FROM THE COMPETITION

First Place
St. John Lutheran School, Rochester

Second Place
Trinity Lutheran School, Utica

Third Place
St. Valentine Catholic School, Redford

Fourth Place
Navigator Upper Elementary School and Pathfinder Middle School, Pinckney

Fifth Place
Michigan Islamic Academy, Ann Arbor

SPECIAL AWARD WINNERS:

Architectural Engineering of an Integrated, High Performing City Award
Lawrence Technological University
University Prep Math and Science Middle School, Team 2, Detroit

ASQ – Quality Improvement Award
American Society for Quality, Greater Detroit
Section 1000
St. John Lutheran School, Rochester

Best City for People with Disabilities Award
Michigan Paralyzed Veterans of America
Michigan Islamic Academy, Ann Arbor

Best Communication System Award
Society of Women Engineers, Detroit Professional Section
St. Valentine Catholic School, Redford

Best Engineered Project Award
NTH Consultants, Ltd.
Trinity Lutheran School, Utica

Best Futuristic Transportation Award
DENSO International America, Inc.
DeWitt Middle School, Team 3, Dewitt

Best Land Surveying Practices Award
National Council of Examiners for Engineering and Surveying
Innocademy, Team 3, Zeeland

Best Use of Alternative or Renewable Fuels Award
Dürr Systems Inc.
St. Valentine Catholic School, Redford

Best Use of Energy Award
DTE Energy Foundation
Central Middle School, Port Huron 

Best Use of Green Principles Award
U.S. Green Building Council, Detroit Region, Green Schools Committee
Comstock STEM Academy, Kalamazoo

Best Use of Materials Award
ASM International, Detroit Chapter
Pathfinder School, Pinckney

Best Waste Management and Recycling Award
East Michigan Chapter of the Air & Waste Management Association
Waste Management
Navigator Upper Elementary School, Pinckney

Building a World of Difference
Black & Veatch
Trinity Lutheran School, Utica

Building with the American Spirit: People, Projects, Communities Award
Barton Malow Company
University Prep Math and Science Middle School, Team 1, Detroit

Electrotechnology Award
Institute of Electrical & Electronics Engineers – Southeast Michigan Chapter
DeWitt Middle School, Team 1, DeWitt

Herbert W. Link Visionary Award
Link Engineering Company
Brownell Middle School, Grosse Pointe Farms

Incorporation of Plastic Materials Award
Society of Plastics Engineers, Detroit Section
Defer Elementary School, Grosse Pointe Park

Innovative Sustainability Award
University of Detroit Mercy
DeWitt Middle School, Team 3, DeWitt

Most Healthy Community Award
Blue Cross Blue Shield Blue Care Network of Michigan
International Technology Academy, Pontiac

Most Sustainable Food Production Award
American Association of Agriculture & Biological Engineers
Pierce Middle School, Grosse Pointe Park

Most Team Spirit
Hartland Insurance Group, Inc.
Sarah Banks Middle School, Team 2, Wixom

Most Youthful and Architecturally Pleasing City Award
Michigan Architectural Foundation and Optimist Club of Downtown Detroit
Light of the World Academy, Team 1, Pinckney

People’s Choice Award
Ford Motor Company Fund
International Technology Academy, Pontiac

Rookie Team of the Year
Light of the World Academy, Team 1, Pinckney

Sustaining Our Future Award
Golder Associates Inc.
Geisler Middle School, Walled Lake